Kvalita života – prísun QI

Kvalita života – prísun QI (čchi) – YIN (jin) a YANG (jang) v čase ročných období.

  • LETO

    Leto sa nesie v znamení narastania yangovej qi a ústupu yinovej qi. Zem spaľujú a vysušujú slnečné lúče na jednej strane a na druhej strane znamenajú nárast bujnej vegetácie, kvitnutie kvetov a dozrievanie plodov. Toto obdobie je charakteristické dozrievaním. V ľudskom tele sa yangová qi uvoľňuje smerom von. Dôležité je včasne vstávať a nastavovať tvár rannému slnku, toto povzbudzuje vylučovanie odpadov z organizmu, dovnútra sa dostáva čerstvý vzduch a tým sa naštartuje metabolizmus. Pri rekonvalescencii alebo len pre načerpanie energie je potrebné chodiť do vyšších hôr, do lesov a k moru. Strava by mala obsahovať veľké množstvo zeleniny. Prísun tekutín a hlavne zásaditých čajov prípadne čajov ochladzujúcich je veľmi dôležitý. Po jedle a hlavne po obede je potrebné dopriať si krátky odpočinok. Psychiku ovplyvňuje teplo pôsobiace na srdce čo spôsobuje nepokoj, nervozitu, podráždenosť, obavy a nespavosť. Dôležité je upokojiť myseľ, jednať kľudne, vyhýbať sa hnevu a rozčuľovaniu. Pamätajme, že 99% ochorení je emocionálneho pôvodu.