Zaujímavosti z tradičnej čínskej medicíny

 

         Shen Nung – Božský oráč – legenda tajomstva čínskeho liečiteľstva bylinami. Táto postava z čínskej literatúry je opradená tajomstvami. Vynašiel obrábanie polí, ochutnal stovky bylín, pil vodu z mnohých prameňov a studní, aby ľudia vedeli, ktoré sú sladké, a ktoré horké. Legenda vraví že objavil čaj, keď mu niekoľko lístkov spadlo z čajového kríka do kotlíka s vriacou vodou. Po Shen Nungovi je pomenovaný dôležitý čínsky herbár z doby okolo roku 200 p.n.l.

        Zakladateľom čínskeho systematického lekárstva je Žltý cisár (okolo r.2500 p.n.l.). Klasický text, ktorý nesie jeho meno “Huang di Nei Jing Su Wen“ čiže Kniha Žltého cisára o vnútornom lekárstve pochádza z prvého tisícročia pred našim letopočtom. Môže však predstavovať staršiu tradíciu predávanú ústnym podaním.

         Rovnako ako na západe bolo liečenie v tej dobe neoddeliteľné od filozofie a náboženstva, aj Nei Jing je dôležitým taoistickým textom, bohatým na duchovnú múdrosť. Taoistickí filozofovia-lekári dávnej doby- spisovali klasické lekárske texty, na ktoré sa v chorobe ako na prvé obracala vtedajšia aristokracia.

        Nei Jing tvorí základ pre čínsku medicínu tak, ako sa  praktizuje do dnešných dní.